Van discussie en debat naar gelijkwaardig gesprek | Interview met Jan Odink
Jan Odink klopte in eerste instantie bij Avicenna aan voor deelname de Leergang voor Toezichthouders en Commissarissen. Vanuit zijn rol als manager bedrijfsvoering binnen het managementteam van zijn werkgever InteraktContour schuift hij geregeld aan bij vergaderingen van de Raad van Toezicht. Dit ter ondersteuning van de bestuurder. Om meer inzicht te krijgen in de dynamiek in de bestuurskamer, besloot hij deze leergang te volgen. Niet alleen om deze bijzondere dynamiek beter te begrijpen, maar ook om te onderzoeken of de rol van toezichthouder hem ligt. Dat er aanvullende coaching bij deze leergang werd geboden, was voor hem een mooie meerwaarde. Hoewel de coaching niet verweven was met de onderwerpen uit de leergang, is deze naar eigen zeggen wel 100% effectief geweest. “Ik ben er blij mee”.
“De reden dat ik voor coaching heb gekozen is dat ik het belangrijk vind dat mensen die zich op sleutelposities bevinden, zich bewust zijn van hun sterke punten, maar ook van hun valkuilen. En hoe fijn is het dat ze zich bewust zijn van de effecten van hun handelen. Dat geldt ook voor mij, en coaching heeft hierin voor mij een enorm helpende rol gespeeld”.
Kijkend vanuit meerdere perspectieven
In zijn traject met coach Eline Ruinemans vormden met name twee coachingsvraagstukken de rode draad. Het uitstellen van je oordeel is voor hem een belangrijk aspect. “Wat mij enorm geholpen heeft in dit coachingstraject, is niet om mijn mening aan de kant te zetten, maar wel om het oordeel uit te stellen. Door door te vragen en in verbinding te blijven, zelfs bij fundamentele verschillen van inzicht,” aldus Jan. Hij werd zich meer bewust van het feit dat niet elk verschil van inzicht leidt tot een kloof of tot minder goede samenwerking, maar dat verschillende perspectieven juist ook van meerwaarde kunnen zijn in dialoogvoering, en dat je daarbij je eigen standpunten prima kunt behouden. Een belangrijk onderdeel van zijn coaching was niet voor niets het toepassen van de methodieken van het socratische gesprek en deep democracy, wat hem heeft geholpen om dieper in te gaan op de overtuigingen en gedragingen van anderen.
Een ander essentieel element van zijn coaching was het omgaan met obstakels. “We kennen allemaal de uitdrukking ‘wat je aandacht geeft, groeit’. Als je een probleem op je pad tegenkomt en je geeft dat probleem veel aandacht, dan wordt het probleem alleen maar groter. Zeker als je eendimensionaal blijft kijken”. Door anders, genuanceerder, te leren kijken naar obstakels, leerde hij ze te benaderen met meer creativiteit en flexibiliteit. “Je kunt een probleem soms gewoon negeren en eromheen wandelen. Of je hangt er tijdelijk even boven, onder, achter. Dat geeft handelingsvrijheid en meer creativiteit om met problemen om te gaan”.
Bewust (on)bekwaam?
Het met zijn coach verdiepen van bovenstaande elementen heeft Jan een paar belangrijke, en vooral mooie lessen opgeleverd. “Vooral het feit dat ik ruimte mag geven aan mezelf, was voor mij een eyeopener. Bij verschil van inzicht of meningen voer ik het verdiepende gesprek en probeer ik tegelijkertijd in verbinding te blijven. Daarbij mag ik de ruimte hebben om dicht bij mezelf te blijven en dat simpelweg te benoemen. Dat neemt namelijk niet weg dat ik geïnteresseerd ben in de mening van de ander en juist zoek naar die dialoog”. Ook probeert Jan zichzelf meer ruimte (en tijd) te gunnen om in te zien dat het ook anders kan. Om creatieve wegen te vinden om om te gaan met obstakels. “Het maakt mij ook een prettiger mens, niet iemand die snel meningen poneert en daarmee de kous af doet”.
Continu leerproces
Door de coaching heeft Jan waardevolle tools ontwikkeld die hem helpen in zijn dagelijkse werk en in (misschien wel) toekomstig toezichthoudende rollen. Maar, zegt hij met enige zelfreflectie: “Het is een continu en blijvend leerproces. De vaardigheden en inzichten die ik heb opgedaan, blijven relevant en dat vraagt om voortdurende toepassing om blijvend effectief te zijn”.
Verdiep je leerervaring met een eigen coach
Wil jij, net als Jan, het meeste uit je leergang halen? Voeg een persoonlijk coaching-traject toe en maak samen met je coach de vertaling van nieuwe inzichten naar je eigen werkpraktijk. Zo geef je je ontwikkeling niet alleen tijdens de leergang, maar ook daarna, een stevige basis.











